Technické články

Pochopení driftu přesnosti termočlánků

Pochopení driftu přesnosti termočlánků

Jedním z požadavků ve všech průmyslových odvětvích je potřeba vyhnout se driftu přesnosti měřicího zařízení. U kritických aplikací, kde například měření teploty přímo ovlivňuje výsledky, může i nepatrný posun v přesnosti zařízení, jakým je typicky termočlánek, vést k závažným problémům.

Přesto uživatelé neustále zjišťují, že mnoho termočlánků dostupných na trhu je třeba často překalibrovat nebo nakonec vyměnit (někdy i po nepříjemně krátké době) kvůli, jak jste správně uhodli, odchylce v přesnosti měření.


IP vs. NEMA / ochrana proti povětrnostním vlivům

IP vs. NEMA / ochrana proti povětrnostním vlivům

Porozumění nezbytným požadavkům na hodnocení krytí vašeho výrobku je důležité, zejména pokud chcete dosáhnout optimální životnosti vašeho výrobku a zároveň se vyhnout jakýmkoli bezpečnostním problémům. Níže je uveden přehledný a srozumitelný přehled klasifikace krytů, včetně klasifikace podle standardu IP, standardu NEMA a rozdílů mezi nimi.

Budeme se zabývat těmito dvěma nejběžnějšími normami pro průmyslové skříně a kryty výrobků, některými alternativami a tím, jak nejlépe vybrat tu správnou pro vaši aplikaci.


Měření teploty a vlhkosti ve skladu, hale nebo archivu

Měření teploty a vlhkosti ve skladu, hale nebo archivu

Potřebujete monitorovat teplotu nebo vlhkost na různých místech vašeho skladu, výrobní haly, archivu nebo třeba v muzeu? Chcete mít aktuální přehled o všech měřených místech na jednom místě? Musíte hlídat překročení teploty nebo vlhkosti v zadaném rozsahu? Nechcete zasahovat do konstrukce budovy instalací kabeláže a vyžadujete spolehlivost?

Pak je nutné nasadit vhodný měřící systém, který zaručí jednoduchou instalaci a spolehlivé bezdrátové připojení snímačů. Přesně tyto požadavky splňuje náš měřící systém Omega Link...


IO-Link / Revoluční průmyslová komunikace

IO-Link / Revoluční průmyslová komunikace

V oblasti průmyslové automatizace a výrobních procesů je kvalitní a spolehlivá komunikace mezi snímači a akčními členy klíčovým prvkem. IO-Link je technologie, která přináší revoluci v této oblasti. V tomto technickém článku si přiblížíme IO-Link, jeho výhody, funkce a využití v průmyslovém prostředí.

IO-Link je první celosvětově standardizovaný sériový komunikační protokol, který je nezávislý na výrobci a umožňuje obousměrnou komunikaci mezi řídicím systémem a průmyslovými zařízeními, jako jsou snímače, ventily, motory a další akční členy, což umožňuje 100% digitální signálovou cestu z vašich snímačů...


Co je to odporový snímač teploty / Pt100?

Co je to odporový snímač teploty / Pt100?

Odporový teplotní snímač je odporový teploměr, teplotní senzor, který mění hodnotu odporu při změně teploty. Nejběžnějším příkladem odporového teploměru je Pt100. Odporové teploměry se již mnoho let využívají k měření teploty v laboratorních a také v průmyslových aplikacích. Teploměry Pt100 si vybudovaly reputaci pro vysokou přesnost, opakovatelnost a stabilitu.

Většina snímacích prvků odporových teploměrů Pt100 se skládá z jemného drátu omotaného kolem keramického nebo skleněného jádra. Snímač je obvykle dosti křehký, proto je často umístěn uvnitř...


Nerezové materiály plášťových teplotních sond

Nerezové materiály plášťových teplotních sond

Nerezová, nebo-li korozivzdorná ocel (inox) je vysoce legovaná ocel se zvýšenou odolností proti korozi. Jedná se o slitinu chromu, železa, uhlíku a většinou také niklu, případně dalších legujících prvků. Odolnost vůči korozi je vlivem schopnosti pasivace povrchu oceli, tj. vytváření samovolné, případně řízené, neviditelné ochranné vrstvy na povrchu kovu. 

Některé nejběžnější typy nerezových ocelí, které se využívají i při výrobě plášťových termočlánků, odporových teplotních sond Pt100 a dalších snímačů naleznete níže...


Běžné techniky kalibrace termočlánků

Běžné techniky kalibrace termočlánků

Měření teploty je možné provádět mnoha způsoby. Běžně používáme k měření teploty teploměry. Nicméně, pro přesná měření, kde je třeba zaznamenat i malou změnu teploty, používáme pokročilé formy měřicích zařízení a jednou z nich jsou termočlánky. Termočlánky jsou měřicí zařízení, která dokážou rozlišit i velmi malé změny teploty. Proto jsou široce používány v aplikacích, kde je přesnost a ekonomika provozu nanejvýš důležitá.

Nicméně, jako u každého měřicího zařízení, přesnost termočlánků se časem při neustálém používání zhorší. V tomto okamžiku potřebuje termočlánek rekalibraci...


Příběh vzniku odporového teploměru / Pt100

Příběh vzniku odporového teploměru / Pt100

Ve stejném roce (1821), kdy Thomas Seebeck učinil svůj objev o termoelektrice (Seebeckův jev, viz termočlánky), Sir Humphrey Davy oznámil, že měrný odpor kovů vykazuje výraznou teplotní závislost. O padesát let později Sir William Siemens nabídl využití platiny jako snímacího prvku v odporovém teploměru. Jeho volba se ukázala jako nejprozíravější, protože platina se používá dodnes jako primární snímací prvek ve všech vysoce přesných odporových teploměrech, jako jsou Pt100, Pt1000 atd.

Platinový odporový teplotní snímač neboli odporový teploměr Pt100 se dnes ve skutečnosti používá jako interpolační standard z bodu varu kyslíku (-182,96°C) do bodu tání antimonu (630,74°C)...


Úvod do průmyslového měření a regulace pH

Úvod do průmyslového měření a regulace pH

Co je to pH? pH je v podstatě měření koncentrace vodíkových iontů a popisuje stupeň kyselosti nebo zásaditosti roztoku. Měření pH stejně jako regulace pH je kritickým faktorem v široké řadě průmyslových aplikací – např. farmaceutické výroby, výroby potravin a nápojů, mléčných výrobků a zemědělství, aplikací na úpravu vody a bezpočtu dalších.

Regulace pH je často také zásadní pro zajištění kvality produktů...


Co je to hmotnostní průtokoměr a jak funguje?

Co je to hmotnostní průtokoměr a jak funguje?

Tepelný hmotnostní průtokoměr měří průtok hmoty plynu na základě konvekčního přenosu tepla z ohřátého povrchu do proudící tekutiny. Základní součástí tepelného hmotnostního průtokoměru jsou dva teplotní snímače s elektrickým ohřívačem mezi nimi. Ohřívač může vyčnívat do proudu tekutiny nebo může být vně potrubí.

V minulosti se hmotnostní průtok často vypočítával z výstupů objemového průtokoměru a hustoměru. Hustota byla buď přímo měřena, nebo byla vypočtena pomocí výstupů snímačů procesní teploty a tlaku. Tato měření hmotnostního průtoku nebyla příliš přesná...

Další